Ułatwienia dostępu


Wystawa i lekcje o Żołnierzach Niezłomnych

1 marca przypada ogólnonarodowe Święto Żołnierzy Niezłomnych. Z tej okazji biblioteka przygotowała wystawę poświęconą bohaterom naszej niepodległości.

W kilku klasach zostały też przeprowadzone przez nauczyciela historii Krzysztofa Błażewicza lekcje o tej tematyce. Podczas zajęć w czytelni młodzież mogła zapoznać się z zasobami biblioteki (książki i czasopisma) dotyczącymi zagadnienia.

Największą wiedzą i zrozumieniem problematyki Wyklętych wykazał się wśród uczniów Bartosz Piekutowski z klasy 1 at.

Wspólnie zastanawialiśmy się co oznacza nazwa Niezłomni i Wyklęci w odniesieniu do żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego? Jakie wartości były w ich postawach widoczne, dlaczego rezygnowali z „normalnego” życia, kryjąc się – tak jak powstańcy styczniowi – po lasach, stodołach, chlewach i ziemiankach?

Przypomnieliśmy sobie zbrodniczy charakter budowanego na bagnetach sowieckich systemu „władzy ludowej”, ale też zwróciliśmy uwagę na kontrowersyjne działania niektórych „Wyklętych”. Ich opór przeciw zniewoleniu kraju i różnym formom sowietyzacji był najbardziej konsekwentny. Pozbawieni pomocy z zagranicy, wobec dysproporcji sił i zwiększającej się siatki konfidentów, wierni przegranej sprawie, dołączali do szeregu tragicznych bohaterów polskiej historii.

Niech więc każdy sobie odpowie na pytanie: Czy zasługują na naszą dobrą pamięć czy potępienie?