Obchody Narodowego Święta Niepodległości

O tym, jak uczciliśmy 104. rocznicę odzyskania Niepodległości.

Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości poświęcone jest ojczyźnie i wolności. Jedenasty listopada to symbol miłości do kraju, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa.

My również włączyliśmy się aktywnie w obchody, ale w naszej szkole nie był to jednak jeden dzień, lecz cały tydzień Uczniowie mogli sprawdzić się i zaprezentować swoje zdolności w różnych dziedzinach. Celem tych wydarzeń było rozbudzanie twórczej inwencji i kreatywności, rozwijanie zdolności i wspieranie talentów wśród młodzieży. Ale po kolei…

104 osoby (plus kilkadziesiąt) w 104 rocznicę Niepodległości podjęło walkę z czasem. 10 minutowa rozgrzewka była wstępem do 9,18 min. rywalizacji o najdłuższy dystans na Agrykoli. Zwycięzcami “Biegu 1918” zostali Maja Wydmańska z 3 RL i Jan Dziedziewicz z 2 OL. W konkursie wiedzy “Niepodległa” najlepsi byli: Kalina Sokolnicka i Maksymilian Broszkiewicz z I FL, oraz Karolina Górniak z II GT. Egzekwo zajęli I miejsce. W konkursie plastycznym “Moja Niepodległa” jury zachwyciło się wizją Polski Marty Grzywacz z kl I GT i Zuzanny Kuźmińskiej z I FL, które również egzekwo zdobyły I miejsce. W szkole gościliśmy wyjątkową postać - p. Janusza Komorowskiego, ps. “Antek” z opiekunem z fundacji "Nie zapomnij o nas, Powstańcach Warszawy” To niesamowite spotkanie ze świadkiem historii uświadomiło nam, że powstańcy byli zwyczajnymi ludźmi, ruszyli do walki, bo po prostu “tak było trzeba”, a z suwerennego, demokratycznego kraju nigdy nie możemy zrezygnować. W klasach odbyły się lekcje historii o odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Zwieńczeniem obchodów była uroczystość 10 listopada, Podczas uroczystości wysłuchaliśmy dyskursu dr Adama Dąbrowskiego i dr Andrzeja Smolińskiego na temat istoty cudu odzyskania niepodległości przez Polaków w listopadzie 1918 r. Największe emocje wzbudziła jednak druga część uroczystości - “Konkurs Pieśni Patriotycznej i Legionowej”. Po wcześniejszych eliminacjach najlepsi stanęli w szranki o miano najbardziej uzdolnionej klasy muzycznie. Bicia serc przed występem i emocji tuż po zejściu ze sceny nie zapomni chyba żadna z klas. Każdy zespół był inny, wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Wygrać mogła jednak tylko jedna klasa. Najlepszą okazała się III OL i to ona pojedzie na ufundowaną jednodniową wycieczkę do Gdańska, do Europejskiego Centrum Solidarności. Wielu niesamowitych wrażeń i wzruszeń podczas całej uroczystości dostarczył nam chór szkolny pod kierownictwem p. prof. Violetty Kowalskiej, którego genialne wykonanie pieśni patriotycznej “Dziś idę walczyć, Mamo!” przejdzie chyba do historii szkoły.

Podniosły nastrój widoczny był tego dnia również na naszych korytarzach. Królowały bowiem biało - czerwone kotyliony na odświętnych strojach. Mogliśmy podziwiać również wystawę “Ojcowie Niepodległości”.