Zajęcia edukacyjne na SGGW
W dniu 27 listopada klasa 3 et wraz z wychowawcą Krzysztofem Błażewiczem uczestniczyła w ciekawych warsztatach dotyczących jakości i wykorzystania drewna w budownictwie. Zajęcia zorganizował Instytut Nauk Drzewnych i Meblarstwa Wydziału Technologii Drewna na warszawskim Ursynowie.
Szeroki blok tematyczny został podzielony na trzy części, które były prowadzone przez trzech
różnych edukatorów, pracowników naukowych SGGW.
Część pierwsza zarekomendowała na samym początku spotkania studia naszym uczniom, następnie zapoznaliśmy się m.in. z wysokością najwyższych drzew na świecie i w Polsce, a także najwyższych istniejących obecnie budowli drewnianych bądź najwyższym umiejscowieniem tychże. Dowiedzieliśmy się że w Polsce z drewna jest wykonanych tylko 5% domów jednorodzinnych, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie – 95 %. Podkreślono łatwość i ekonomiczność ich wykonania. Poinformowano nas dlaczego najczęściej w budownictwie wykorzystywane są drzewa iglaste (głównie sosna i modrzew), a nie liściaste. Pokazano nam wycięte fragmenty tych drzew i omówiono różnice między nimi. Przy prezentacji typów konstrukcji budynków drewnianych prowadzący dr. Paweł Kozakiewicz posłużył się już nazewnictwem bardzo specjalistycznym. Wyjaśnił nam też czym i jakiej mocy są słoje wzdłuż i wszerz drzewa, dlaczego ocieplenie klimatu zabija drzewa iglaste, w jakim wieku iglaki są najlepsze do pozyskania i wykorzystania w budownictwie oraz w jakim stopniu na przykład sęki i inne wady drewna osłabiają konstrukcję. Ciekawostek było bardzo dużo. Nikt z nas nie przypuszczał że dzisiaj na świecie istnieje około 80 tysięcy gatunków drzew i nie wiedział że pierwszą drewnianą sondę wystrzelono w kosmos 5 listopada tego roku!
W części drugiej gospodarzem był dr. Bogusław Andres, który interesująco przedstawił czynniki powodujące degradację drewna. Wyjaśnił nam jakie warunki i niedoskonałości budowli sprzyjają rozwojowi grzybów i owadów. Młodzież brała do ręki uszkodzone kawałki drzew i szukała odpowiedzi na stawiane pytania. Najbardziej podchwytliwe brzmiało: dlaczego korniki nie niszczą nam mebli w mieszkaniu?
Część trzecia była w największym stopniu związana z przedmiotami zawodowymi Naszego Technikum. Prowadząca zajęcia dr. Izabela Burawska, która poprzez różne wizualizacje zaprezentowała przegląd drewnianych konstrukcji szkieletowych i rodzajów drewnianych więźb dachowych, rozwiała na koniec szkodliwy mit: drewno nie jest materiałem łatwopalnym ! Przekonująco wyjaśniła dlaczego. Przypomniała nam też żelazne zasady budownictwa: projektujemy od parteru i budujemy od dołu !
Tematyka warsztatów zainteresowała uczniów klasy 3 et, którzy wykazali się znajomością terminów zawodowych i aktywnością. Niektórzy zapowiedzieli podjęcie studiów na Wydziale Technologii Drewna. Uczelni SSGW mówimy więc: do widzenia!