Wycieczka do Szwecji

W dniach 2 - 4 listopada uczniowie ZS23 odbyli podróż zagraniczną promem do Szwecji, której organizacją zajęła się prof. Violetta Kowalska - nauczycielka geografii.
Pierwszym, a zarazem ostatnim punktem wycieczki były dwa gdańskie muzea - w środę (przed wypłynięciem) Europejskie Centrum Solidarności, a w piątek - Muzeum II Wojny Światowej.

Z kolei czwartek uczniowie wraz z opiekunami i przewodnikiem zwiedzili dwie perły południowej Szwecji położone w regionie Skania - Karlskronę oraz Kalmar.
W pierwszym z miast uczestnicy mieli okazję, by zwiedzić centrum miasta wraz z jego zabytkową zabudową, tradycyjne szwedzkie domki (drewniane, niskie i parterowe, pomalowane specjalną czerwoną farbą) oraz Muzeum Morskie. W drugim z kolei najważniejszym obiektem był Zamek Kalmarski - świadek historii wielu wojen, ale i miejsce w symboliczny sposób związane z Polską.
Dodatkową atrakcją był sam prom linii Stena Line. Uczniowie i opiekunowie nie tylko podróżowali statkiem, mogąc podziwiać piękne widoki, ale i jedli, i spali na nim, mogąc korzystać z wszelkich udogodnień, np. małej sali kinowej.

Na koniec dodać, że to nie jest nasze ostatnie słowo. Przed Nami Wiosna - Trzy stolice Europy Wiedeń Budapeszt - Bratysława.