Sukcesy uczniów TBiA nr 1
w roku szkolnym 2024/2025
Akcja wolontariatu dla powodzian
W dniach 18 i 19 października wolontariusze naszej szkoły wzięli udział w pomocy poszkodowanym w tegorocznej powodzi na Dolnym Śląsku. Akcja została zorganizowana przez fundację „Świat na Tak!”.
Grupa pomagała w sprzątaniu terenu przy jednym z hoteli. Praca polegała głównie na sprzątaniu gruzu i wywożeniu kamieni. Wolontariusze bardzo dzielnie wykonywali swoje prace. Młodzież zachęciła też do wyjazdu absolwenta naszej szkoły oraz trójkę
znajomych z innych szkół. Wrócili zmęczeni ale zadowoleni i zintegrowani.
Podsumujmy tę akcję takim cytatem: „Szczęście można mieć przez dawanie, nie tylko przez posiadanie”.

Szkolna drużyna koszykówki
W tym semestrze szkolna drużyna koszykówki poczyniła ogromne postępy i wykazała się wyjątkowym zaangażowaniem. Zespół rozegrał ponad 20 meczów, w tym wziął udział w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży dzielnicy Śródmieście, gdzie spośród 22 drużyn zdobył wysokie IV miejsce.
Uczestniczymy także w Mistrzostwach Warszawy Szkół Średnich w Koszykówkę, które trwają przez cały rok szkolny. Dodatkowo, liczne mecze towarzyskie z innymi szkołami pozwoliły nam doskonalić umiejętności i wzmacniać zgranie drużyny. Nasz rozwój to efekt ciężkiej pracy i determinacji całego zespołu.

Stypendysta Prezesa Rady Ministrów
W gmachu SGH odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów - uczniom, którzy uzyskali najwyższą średnią ocen w swojej szkole w roku szkolnym 2023/24. Laureatką tej nagrody jest Kamila Mazurek z klasy 2AT

Kolędowanie z powiślańskimi Seniorami
W tym roku (podobnie jak i w poprzednich latach) odbyło się u nas w szkole Kolędowanie z powiślańskimi Seniorami.
Frekwencja z roku na rok rośnie - w tym roku odwiedziło nas blisko 50 osób w tym również Babcie i Dziadkowie naszych uczniów. Oprócz naszego chóru wystąpili również nasi nauczyciele (Pani Agnieszka Tomala i Pan Michał Kwiatkowski) oraz tradycyjnie już seniorzy z klubu Panorama. W przerwie nasze uczennice z Wolontariatu częstowały naszych gości licznymi słodkościami, herbatą i kawą.

Złota Tarcza dla TBiA nr1
Mamy ogromną przyjemność poinformować, że w najnowszym Rankingu Techników miesięcznika Perspektywy Technikum Budownictwa i Architektury nr 1 im. Z. Z. Mączeńskiego otrzymało Złotą Tarczę.
Nasza szkoła zajmuje
7. miejsce w województwie mazowieckim
46. miejsce w Polsce

Lekcja geometrii wykreślnej na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska.
Klasy 3GT i 3HT zaraz po feriach, 17 lutego udały się na Politechnikę Warszawską na lekcję geometrii wykreślnej na zaproszenie pana dziekana dr hab. inż. Mirosława Szyłak-Szydłowskiego. Wykład poprowadził pan dr inż. Andrzej Bieliński, wielki autorytet w dziedzinie
geometrii wykreślnej, autor podręczników, wykładowca na wielu wydziałach PW.
Podczas prelekcji uczniowie dowiedzieli się:
- Czym jest przestrzeń w geometrii?
- Jakie są własności wielościanów foremnych?
- Dlaczego warto szukać geometrii w sztuce, i sztuki – w geometrii?
a także odbyli ciekawą podróż przez pradzieje geometrii, na długo przed Talesem i Pitagorasem, o których uczą się w szkole.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i aktywną współpracę z WIBHIŚ PW.

Tydzień Kultury - Dzień Przedmiotów Zawodowych
W ramach „Tygodnia Kultury” nasza szkoła zorganizowała szereg ciekawych wydarzeń, które pozwoliły uczniom poszerzyć swoją wiedzę z zakresu przedmiotów zawodowych. Spotkania, wykłady i warsztaty były doskonałą okazją do poznania praktycznych aspektów nauki od specjalistów z branży oraz zaprezentowania uczniowskich talentów.
W czytelni szkolnej odbył się wykład pana dr Krzysztofa Wrzoska - wykładowcy Wydziału Instalacji Budowlanych Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska. Wykład składał się z dwóch części:
1. Gospodarka wodna i budownictwo hydrotechniczne.
2. Przykład zagospodarowania rzeki na przykładzie kaskady dolnej Wisły.
Uczniowie obecni na spotkaniu, docenili sprawne przeprowadzenie wykładu i przekazanie wielu interesujących treści.
Drugim ciekawym wydarzeniem był wykład pana prof. Przemysława Krajewskiego, wykładowcy na Wydziale Architektury w Akademii Techniczno-Artystycznej. Pan profesor w niezwykle interesujący sposób opowiedział naszej młodzieży o odbudowie Warszawy z powojennych zniszczeń.
Gościliśmy również pana dr. Bogdana Gorczycę - Prodziekana ds. jakości i rozwoju Akademii Techniczno-Artystycznej Nauk Stosowanych w Warszawie.
Kolejnym wydarzeniem, godnym uwagi, było szkolenie firmy PORR dla klasy 4GT w formie warsztatów, dotyczące przeglądania i zarządzania modelem BIM w polskim oprogramowaniu BIM Vision+Object Info.
W czytelni szkolnej wyeksponowane zostały również prace naszych uczniów z klas o profilu architektura wnętrz.

XXXVIII Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych - etap okręgowy
Kolejny sukces naszych uczniów w XXXVIII Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanych - etap okręgowy. W dniu 20 marca odbyło się uroczyste wręczenie nagród.
Nasze Technikum Budownictwa i Architektury zajęło II miejsce we współzawodnictwie szkół w okręgu Mazowieckim. Powtórzyliśmy wynik z ubiegłego roku. W skład naszej drużyny weszli: Marcelina Kopijer 4GT, Maciej Zapała 4AT, Maciej Piech 5AT, Katarzyna Rosa i Rafał Wawer z 3HT.

Wyniki zawodów okręgowych "Olimpiady BUDUJ z PASJĄ"
W okręgu mazowieckim I miejsce otrzymał Zespół Szkół Zawodowych w Górze Kalwarii, II miejsce nasze Technikum Budownictwa i Architektury nr 1.
Te dwa zespoły wezmą udział w zawodach ogólnopolskich - w tym roku w Ustroniu.
Gratulujemy naszym uczniom: Maciej Zapała i Katarzyna Rosa.

Sukces uczennicy TBiA w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Procesie Inwestycyjno-Budowlanym
W dniu 12 marca 2025 roku w Warszawie odbył się okręgowy etap “Olimpiady wiedzy o procesie inwestycyjno - budowlanym”.
Miło nam poinformować, że nasza uczennica, Patrycja Petryka z klasy III HT TBiA zajęła w tym etapie I miejsce i będzie
reprezentować nasze technikum na etapie centralnym w Stalowej Woli.
Sukces uczniów TBiA w Centralnej Olimpiadzie Buduj z Pasją
Z wielką satysfakcją przekazujemy wiadomość, że nasi uczniowie z klasy 3HT Katarzyna Rosa i z klasy IVAT Maciej Zapała zostali finalistami Olimpiady „Buduj z Pasją” w etapie Centralnym edycji 2025. Finał w tym roku miał miejsce w CKZ Bażanowice w dniach od 22 maja do 24 maja 2025.
Finaliści olimpiady zwolnieni są z części teoretycznej egzaminu zawodowego.

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Literatury Polskiej w Językach Obcych
Z dumą ogłaszamy, że 3 uczennice naszej szkoły zostały laureatkami Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Literatury Polskiej w Językach Obcych „Odpowiednie dać obce słowo” organizowanego przez Wydział Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Ochota oraz XXI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja
KAMILA MAZUREK Z KLASY 2AT zajęła III miejsce w kategorii język niemiecki

Konkurs „Dźwigar w Dechę” na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej
Uczniowie Technikum Budownictwa i Architektury nr 1 wzięli udział w pierwszej edycji prestiżowego konkursu „Dźwigar w Dechę”, organizowanego przez Koło Naukowe Konstrukcji Metalowych Politechniki Warszawskiej.
Celem wydarzenia było zaprojektowanie i wykonanie dźwigara z drewnianych profili o masie nieprzekraczającej 1 kg – konstrukcji, która udźwignie możliwie największe obciążenie.
Konkurs ten był nie tylko okazją do sprawdzenia swoich umiejętności projektowych, inżynieryjnego zmysłu i precyzji wykonania, lecz także szansą na spotkanie ze studentami kierunków technicznych. W tym dniu nasi uczniowie mieli przyjemność porozmawiać z absolwentami naszego technikum, którzy kontynuują naukę na Wydziale Inżynierii Lądowej PW.
W kategorii szkół średnich nasze Technikum godnie reprezentowały dwie drużyny:
Maciej Zapała i Danila Halota z klasy IVAT – zdobyli II miejsce w kategorii „Maksymalne obciążenie”.
Katarzyna Rosa z klasy IIIHT oraz Weronika Elert i Aleksandra Lesiak z klasy IVGT – wywalczyły III miejsce w tej samej kategorii.

Międzyszkolne Turnieje Koszykówki
Nasza drużyna koszykówki nie zwalnia tempa! W tym roku szkolnym działamy naprawdę prężnie — mamy już za sobą kilkanaście
emocjonujących meczów towarzyskich z innymi warszawskimi szkołami. Z dumą reprezentowaliśmy naszą placówkę w Międzyszkolnych Turniejach Koszykówki, zdobywając nowe doświadczenia i nawiązując sportowe przyjaźnie. Z miesiąca na miesiąc widać ogromny postęp – drużyna rośnie w siłę, a wspólna pasja do koszykówki jednoczy nas coraz bardziej. Trzymajcie za nas kciuki – to dopiero początek.

Nasza Stypendystka "Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szkół zawodowych 2024/2025"
Miło nam poinformować, iż Kamila Mazurek, uczennica kl. 2AT, została Stypendystką "Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szkół zawodowych 2024/2025".
Program ten finansowany jest z Funduszy Europejskich dla Mazowsza. W ramach stypendium uczennica opracowała Program Rozwoju Kompetencji. Celem rozwoju edukacyjnego Kamili będą wybrane przez nią kompetencje kluczowe i zawodowe. Przed Kamilą pracowite wakacje, w czasie których dzięki otrzymanemu stypendium, uczennica będzie uczestniczyć w kursie języka niemieckiego w
Instytucie Goethego, kursie Revit- Architecture, kursie ArchiCAD oraz "Kursie na Architekturę" organizowanym przez firmę Domin.